Czas czytania: 3 minuty
Spis treści:
Wielu frankowiczów decyduje się na skierowanie do sądu wniosku o zabezpieczenie dochodzonych roszczeń poprzez wstrzymanie spłat kredytu. Dzięki temu nie muszą spłacać kolejnych rat aż do prawomocnego zakończenia swoich procesów. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, również z uwagi na to, że banki nie mogą w takiej sytuacji podejmować działań windykacyjnych wobec kredytobiorców. Niemniej nie jest ono pozbawione wad czy niepewności.
Z czym wiąże się wstrzymanie spłaty kredytu frankowego?
Kredytobiorca, który otrzyma zabezpieczenie poprzez wstrzymanie spłaty kredytu, staje się wolny od comiesięcznego obciążenia, jakim są kolejne raty (przynajmniej czasowo, aż do prawomocnego zakończenia postępowania). Frankowicze muszą jednak mieć na uwadze, iż pomimo, że w sporach sądowych banki coraz częściej muszą uznawać wyższość kredytobiorców, to wygrania sprawy nigdy nie jest zagwarantowane. Każdy, kto zdecyduje się na złożenie wniosku, musi liczyć się z tym, że w bliższej lub dalszej przyszłości spłata zobowiązania może stać się ponownie konieczna.
Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić
Wstrzymanie spłaty kredytu – jakie są szanse na powodzenie?
Możliwość złożenia wniosku o zabezpieczenie przysługuje osobom, które zdecydują się na pozwanie banku domagając się stwierdzenia nieważności umowy. To, czy taki wniosek zostanie przez sąd uwzględniony, uzależnione od kilku czynników. Szanse jego uwzględnienia istnieją wówczas, kiedy uda się uprawdopodobnić, że w umowie zawarte zostały niedozwolone postanowienia.
Istotną rolę odgrywa ponadto uprawdopodobnienie istnienia interesu prawnego w otrzymaniu zabezpieczenia. W przypadku procesów, których stroną są banki, jest to dość skomplikowane, gdyż sądy stosunkowo rzadko zajmują się oceną ryzyka popadnięcia przez bank w kłopoty finansowe i w rezultacie niewypłacalności pozwanej instytucji bankowej (nawet jeżeli takie ryzyko jest realne). Przeważnie interes prawny jest przez sądy powiązany z celem postępowania sądowego, a więc z ustaleniem nieważności umowy kredytowej i uzyskaniu zwolnienia od dalszego spłacania zobowiązania.
Dowiedz się więcej o nas
Nie wszyscy frankowicze mogą liczyć na wstrzymanie spłaty kredytu we frankach
Na decyzję o tym, czy sąd przyzna kredytobiorcy zabezpieczenie, może wpłynąć m.in. dotychczasowa kwota spłaconego kredytu. Jednym z aspektów decydujących o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku może być fakt wpłacenia do banku kwoty, której łączna wysokość przewyższa otrzymany w ramach wypłaty kredytu kapitał.
Praktyka pokazuje, że sądy są bardziej przychylne tej grupie frankowiczów. Rzecz jasna zdarzają się też sytuacje, gdy sąd przyznał zabezpieczenie osobom, którym udało się spłacić tylko część zobowiązania. W kwestii podejmowania decyzji w tego typu sprawach sądy są podzielone. Ostatecznie kluczowe dla rozstrzygnięcia może się okazać, jak na kwestię zabezpieczeń w sprawach frankowych zapatruje się dany skład sądu.
Mimo wszystko frankowicze nie powinni się zniechęcać – warto podjąć próbę uzyskania zabezpieczenia. Gdy złożony wniosek nie zostanie uwzględniony, możliwe jest zaskarżenie decyzji sądu. Co ciekawe, odmowa sama w sobie także może być przydatna. Uzasadnienie oddalenia wniosku niekiedy staje się dla frankowiczów źródłem informacji o tym, jaki jest punkt widzenia danego sądu na temat kredytów frankowych i jaki ma stosunek do tego rodzaju spraw.
Autor wpisu:
Mariusz Krzyżanowski
adwokat, założyciel kancelarii
Powyższa publikacja została starannie opracowana, jednakże niektóre informacje zostały przedstawione w formie skróconej. W związku z tym artykuł ma jedynie charakter poglądowy, a zawarte w nim informacje nie powinny zastępować pełnej analizy konkretnego zagadnienia. Kancelaria Adwokacka Mariusz Krzyżanowski nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z działań podjętych lub zaniechanych na podstawie tej publikacji. Jeżeli mają Państwo zainteresowanie omówieniem poruszonych kwestii, serdecznie zachęcamy do kontaktu i rozpoczęcia współpracy. W przypadku potrzeby omówienia lub analizy indywidualnej sprawy, zapraszamy do kontaktu i nawiązania współpracy.