Edit Content
Adwokat Krzyżanowski

Mariusz Krzyżanowski, adwokat, założyciel kancelarii.

Należy do Izby Adwokackiej w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Podyplomowego Studium Spółek na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu negocjacji i sporów sądowych z udziałem instytucji finansowych. Przed rozpoczęciem świadczenia usług w ramach własnej praktyki, od 2012 r. stale współpracował z warszawską kancelarią adwokatów i radców prawnych, gdzie odpowiadał głównie za prowadzenie spraw sądowych. Będąc przekonanym, iż zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą mu przejąć odpowiedzialność za powierzane mu sprawy, stanął na czele własnej kancelarii, gdzie zdobyte doświadczenie przekuwa w sukcesy swoich Klientów.

Kancelaria_kredyt_chf
/
Zawieszenie sprawy frankowej a rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego przez SN

Zawieszenie sprawy frankowej a rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego przez SN

Zawieszenie sprawy frankowej w oczekiwaniu na uchwałę Sądu Najwyższego

Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:

Sądy zajmujące się rozpoznawaniem spraw frankowych coraz częściej postanawiają zawiesić postępowanie do czasu rozpoznanie przez Sąd Najwyższy wniosku pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego o rozstrzygniecie rozbieżności w wykładni przepisów prawa występujących w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Taka decyzja rodzi wiele wątpliwości ze strony frankowiczów, ale i prawników specjalizujących się w tej tematyce. Dlaczego?

Zawieszenie sprawy frankowej a uchwała Sądu Najwyższego – zasadnicze wątpliwości

Jednym z podstawowych argumentów podnoszonych przeciwko zawieszaniu spraw frankowiczów jest fakt, że w wyroku w sprawie CSK 221/17 Sąd Najwyższy w jednoznaczny sposób zakwestionował taką możliwość. Wskazał, że w rozumieniu art. 177 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego przez SN nie jest orzeczeniem prejudycjalnym. W dodatku swoboda orzecznictwa sądów nakłada na nie obowiązek samodzielnego rozstrzygania spraw na podstawie oceny ustalonego stanu faktycznego.

Jak wynika z Kodeks postępowania cywilnego (art. 177 § 1 pkt), podstawę zawieszenia sprawy może stanowić sytuacja, kiedy jej rozstrzygnięcie uzależnione jest od rozstrzygnięcia innego, będącego w toku, postępowania cywilnego. W tym miejscu pojawia się więc wątpliwość, czy rozstrzygnięcie wniosku Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego przez SN należy zaklasyfikować do postępowań cywilnych. Pojawiło się wiele głosów, że nie należy go rozpatrywać w takich kategoriach, choćby ze względów formalnych.

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić

Sądy powinny samodzielnie rozstrzygać sprawy dotyczące kredytów frankowych

Należy zauważyć, że sądy orzekające w sprawach frankowych mają obowiązek samodzielnego ich rozstrzygania. Toczące się postępowanie przed Sądem Najwyższym w sprawie wniosku pierwszej Prezes Sądu Najwyższego nie powinno stanowić podstawy zwolnienia z tego obowiązku.

Zawieszanie postępowań frankowych odbija się niekorzystnie przede wszystkim na kredytobiorcach. Zostają oni w ten sposób zmuszeni do jeszcze dłuższego oczekiwania na rozstrzygnięcie ich spraw, co potęguje stres i niepewność o swoją przyszłość. Z kolei z perspektywy banków jest to bardzo dobra wiadomość, dlatego często to one wychodzą z inicjatywą zawieszenia sprawy do czasu wydania orzeczenia Sądu Najwyższego czy też Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W związku z kontrowersjami wokół tego tematu pojawia się wiele głosów wskazujących, że najlepszym rozwiązaniem byłoby opracowanie dużej uchwały dotyczącej kredytów frankowych, która wyjaśniłaby wszystkie wątpliwości prawne dotyczące orzecznictwa w tym temacie.

Autor wpisu:

Picture of Mariusz Krzyżanowski
Mariusz Krzyżanowski

adwokat, założyciel kancelarii

Powyższa publikacja została starannie opracowana, jednakże niektóre informacje zostały przedstawione w formie skróconej. W związku z tym artykuł ma jedynie charakter poglądowy, a zawarte w nim informacje nie powinny zastępować pełnej analizy konkretnego zagadnienia. Kancelaria Adwokacka Mariusz Krzyżanowski nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z działań podjętych lub zaniechanych na podstawie tej publikacji. Jeżeli mają Państwo zainteresowanie omówieniem poruszonych kwestii, serdecznie zachęcamy do kontaktu i rozpoczęcia współpracy. W przypadku potrzeby omówienia lub analizy indywidualnej sprawy, zapraszamy do kontaktu i nawiązania współpracy.

Skorzystaj z bezpłatnej analizy umowy kredytu

Formularz zgłoszenia

Bank udzielający kredytu*:
Data udzielenia kredytu*:
Kwota udzielonego kredytu (w PLN)*:

Okres kredytowania (w miesiącach)*:
Rodzaj rat*:
Marża banku w dniu uruchomienia (w %)*:

Pola opcjonalne. Jeżeli Cię nie dotyczą, możesz przejść dalej.
Karencja w spłacie kapitału (w miesiącach):
Data całkowitej spłaty kredytu:

Preferowana godzina kontaktu*:
Imię i nazwisko*:
Telefon*:
E-mail*:
Załącz skan umowy kredytu*:

Załącz historię spłaty kredytu:

* pole wymagane

Call Now Button