Czas czytania: 3 minuty
Spis treści:
Frankowicze, którzy zdecydowali się na wszczęcie sprawy przeciwko bankowi, masowo otrzymują od banków pozwy o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Niekiedy instytucje bankowe domagają się też innych należności, przykładowo zwrotu kosztów waloryzacji świadczenia. W polskim prawie nie ma tymczasem przepisów, które można uznać za podstawę do domagania się przez bank takich świadczeń.
W jaki sposób banki argumentują pozew?
Brak jednoznacznych przepisów dających bankom podstawę do tego, aby pozywać kredytobiorców o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału, nie oznacza, że nie powołują się one na konkretne akty prawne. Zwykle wskazują na ogólne przepisy Kodeksu cywilnego, które regulują rozliczenie stron w przypadku bezpodstawnego wzbogacenia. Według instytucji bankowych już sam fakt, że kredytobiorca powołuje się na nieważność zawartej umowy kredytowej, daje im prawo do ubiegania się o wynagrodzenie.
Pozwy do frankowiczów a rozstrzygnięcia sądów
Wielu kredytobiorców wyczekuje rozstrzygnięcia TSUE, które ma zostać wydane w 2023 roku, dotyczącego m.in. możliwości ubiegania się przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Niemniej w wielu przypadkach sądy decydowały się samodzielnie rozstrzygnąć dotyczące tego roszczenia sprawy, przed wydaniem wyroku Trybumału. Takie działanie uznać należy za w pełni prawidłowe, ponieważ, jak już zostało wyżej wskazane, powództwa banków nie mają podstawy w przepisach.
Polskie sądy bardzo często nie zawieszają toczących się spraw u oczekiwaniu na orzeczenie TSUE. W wielu sprawach stają po stronie frankowiczów, argumentując, że roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału są niezgodne z Dyrektywą Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Ponadto, tak jak już zostało wspomniane, nie ma w polskim prawie przepisów dających bankom podstawę do tego, aby w związku z nieważnością umowy kredytowej mogły domagać się od kredytobiorców świadczenia – wynagrodzenia, zwrotu kosztów, odszkodowania czy też waloryzacji.
Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić
Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału a stanowisko TSUE
Autor wpisu:
Mariusz Krzyżanowski
adwokat, założyciel kancelarii
Powyższa publikacja została starannie opracowana, jednakże niektóre informacje zostały przedstawione w formie skróconej. W związku z tym artykuł ma jedynie charakter poglądowy, a zawarte w nim informacje nie powinny zastępować pełnej analizy konkretnego zagadnienia. Kancelaria Adwokacka Mariusz Krzyżanowski nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z działań podjętych lub zaniechanych na podstawie tej publikacji. Jeżeli mają Państwo zainteresowanie omówieniem poruszonych kwestii, serdecznie zachęcamy do kontaktu i rozpoczęcia współpracy. W przypadku potrzeby omówienia lub analizy indywidualnej sprawy, zapraszamy do kontaktu i nawiązania współpracy.