Edit Content
Adwokat Krzyżanowski

Mariusz Krzyżanowski, adwokat, założyciel kancelarii.

Należy do Izby Adwokackiej w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Podyplomowego Studium Spółek na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu negocjacji i sporów sądowych z udziałem instytucji finansowych. Przed rozpoczęciem świadczenia usług w ramach własnej praktyki, od 2012 r. stale współpracował z warszawską kancelarią adwokatów i radców prawnych, gdzie odpowiadał głównie za prowadzenie spraw sądowych. Będąc przekonanym, iż zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą mu przejąć odpowiedzialność za powierzane mu sprawy, stanął na czele własnej kancelarii, gdzie zdobyte doświadczenie przekuwa w sukcesy swoich Klientów.

Kancelaria_kredyt_chf
/
Wstrzymanie spłaty kredytu frankowego – wyrok TSUE

Wstrzymanie spłaty kredytu frankowego – wyrok TSUE

Wstrzymanie spłaty kredytu frankowego wyrok TSUE

Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej coraz częściej wydaje wyroki dające nadzieję frankowiczom. Dotyczą one nie tylko braku podstaw banku do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału czy żądania sądowej waloryzacji kapitału kredytu. TSUE staje po stronie kredytobiorców również w takich sprawach jak możliwość rezygnacji ze spłacania rat w trakcie procesu o unieważnienie umowy kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich.

Wyrok TSUE w sprawie wstrzymania spłaty rat kredytu we frankach podczas procesu

W kwestii wstrzymania spłat raty kredytu CHF w trakcie procesu polskie sądy są podzielone. Część z nich staje po stronie frankowiczów, ale część broni w tym zakresie instytucji bankowych. 15 czerwca 2023 roku TSUE wydał wyrok w sprawie o sygnaturze C-287/22 stanowiący, że kredytobiorca może zrezygnować ze spłacania rat zaciągniętego zobowiązania w trakcie toczącego się procesu o jego unieważnienie. Zdaniem Trybunału sąd nie powinien odmawiać udzielenia zabezpieczenia roszczenia kredytobiorcy w sytuacji, gdy ma to zapewnić skuteczność przyszłego wyroku unieważniającego umowę kredytu.

Według interpretacji TSUE artykuł 6 ust. 1 i artykuł 7 ust. 1 dyrektywy Rady 93/13/EWG z 5 kwietnia 1993 r. Pozostają w sprzeczności z dotychczasowym orzecznictwem krajowym. Tym samym polski sąd został ograniczony w możliwości oddalenia wniosku o zastosowanie środków tymczasowych – w skład których wchodzą m.in. te służące zawieszeniu spłaty miesięcznych rat na czas oczekiwania na wyrok w sprawie unieważnienia kredytu we frankach.

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić

Zawieszenie spłaty kredytu we frankach – o tym należy pamiętać

Nie można zaprzeczyć, że wyrok TSUE wpłynął korzystnie na sytuację wielu frankowiczów. Trzeba jednak podkreślić, że do wstrzymania rat kredytu nie dochodzi automatycznie. W tym celu konieczne jest złożenie wniosku do sądu, który rozpoznaje daną sprawę. Warto zadbać o dobre uzasadnienie, dlatego wskazane jest skorzystanie z pomocy kancelarii adwokackiej specjalizującej się w prowadzeniu spraw dotyczących kredytów we frankach.

Po złożeniu wniosków sąd powinien zająć się jego rozpatrzeniem w terminie do 7 dni od momentu wpłynięcia dokumentu. Tak jest jednak często wyłącznie w teorii, ponieważ w niektórych sądach, z uwagi na ich obciążenie, proces ten przedłuża się nawet do ok. miesiąca. Po rozpatrzeniu wniosku wydawane jest postanowienie uwzględniające bądź oddalające wniosek, na który stronom przysługuje zażalenie. Co ważne, postanowienie takie, choć nie jest prawomocne, jest wykonalne, co oznacza, że w przypadku uwzględnienia przez sąd wniosku o zabezpieczenie płatność rat kredytu będzie wstrzymana nawet wtedy, gdy postanowienie to zostanie zaskarżone przez bank.

Wyrok TSUE to kolejna nadzieja dla osób z kredytem we frankach

Wydany przez TSUE wyrok w sprawie wstrzymania spłaty rat kredytu frankowego jest ważny dla wielu osób zmagających się z kredytem frankowym. To kolejny ważny sygnał uświadamiający frankowiczom, że nie muszą bać się pozywania instytucji bankowej. Złożenie stosownego wniosku może być szansą na poprawę kondycji domowego budżetu i uwolnienie się od comiesięcznych rat kredytowych na czas procesu.

Autor wpisu:

Picture of Mariusz Krzyżanowski
Mariusz Krzyżanowski

adwokat, założyciel kancelarii

Powyższa publikacja została starannie opracowana, jednakże niektóre informacje zostały przedstawione w formie skróconej. W związku z tym artykuł ma jedynie charakter poglądowy, a zawarte w nim informacje nie powinny zastępować pełnej analizy konkretnego zagadnienia. Kancelaria Adwokacka Mariusz Krzyżanowski nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z działań podjętych lub zaniechanych na podstawie tej publikacji. Jeżeli mają Państwo zainteresowanie omówieniem poruszonych kwestii, serdecznie zachęcamy do kontaktu i rozpoczęcia współpracy. W przypadku potrzeby omówienia lub analizy indywidualnej sprawy, zapraszamy do kontaktu i nawiązania współpracy.

Skorzystaj z bezpłatnej analizy umowy kredytu

Formularz zgłoszenia

Bank udzielający kredytu*:
Data udzielenia kredytu*:
Kwota udzielonego kredytu (w PLN)*:

Okres kredytowania (w miesiącach)*:
Rodzaj rat*:
Marża banku w dniu uruchomienia (w %)*:

Pola opcjonalne. Jeżeli Cię nie dotyczą, możesz przejść dalej.
Karencja w spłacie kapitału (w miesiącach):
Data całkowitej spłaty kredytu:

Preferowana godzina kontaktu*:
Imię i nazwisko*:
Telefon*:
E-mail*:
Załącz skan umowy kredytu*:

Załącz historię spłaty kredytu:

* pole wymagane

Call Now Button