Czas czytania: 3 minuty
Spis treści:
Frankowicze mają pełne prawo wytoczyć proces przeciwko bankowi, który udzielił im kredytu. Ten jednak często w odpowiedzi stosuje kontratak, np. w postaci wezwania do zwrotu kapitału i wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Tego typu strategię już od kilku lat prowadzi Bank Millennium. Czy związani z nim kredytobiorcy mają powody do obaw?
Bezzasadne wezwania od Banku Millennium
Kredytobiorcy, którzy postanowili pozwać Bank Millennium, otrzymali lub zapewne otrzymają wezwanie do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz do zwrotu kapitału. Czy powinno ono być powodem do niepokoju?
Przede wszystkim należy zauważyć, że działanie banku jest pozbawione konsekwencji. W czasie trwania procesu Millennium utrzymuje bowiem, że umowa kredytu frankowego jest ważna i dlatego podważa roszczenia kredytobiorców. Następnie wysyła wezwanie do zapłaty wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz do zwrotu kapitału, przyznając niejako zasadność roszczeń frankowiczów.
Występowanie z roszczeniami o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału nie ma nadto podstaw w obowiązujących przepisach prawa, a jest to jedynie taktyka mająca na celu zniechęcenie frankowiczów do składania pozwów skomplikowanie trwających procesów. Należy w tym miejscu podkreślić, że do tej pory nie zapadł ani jeden korzystny dla banku wyrok w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.
Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić
Jak tłumaczy się Bank Millennium?
Zdaniem Banku Millennium pozwy o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału stanowią logiczne następstwo pozwów otrzymanych od kredytobiorców. W ten sposób bank chce zabezpieczyć swoją pozycję, choć jednocześnie podkreśla gotowość do zawarcia ugody.
Stosowanie swojej strategii Millennium rozpoczął już w październiku 2021 roku, a w zredagowanych przez siebie pismach podkreśla, że podjęte działania są niezbędne z punktu widzenia ochrony jego praw oraz interesów. W otrzymanych wezwaniach do zapłaty kredytobiorcy mogą przeczytać m.in., że na uregulowanie należności mają jedynie 14 dni kalendarzowych liczonych od dnia otrzymania pisma, co wywołuje dodatkowy stres i niepewność.
Jak wynika z treści wezwań, kwota wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, jakiej domaga się bank, wyliczona została w oparciu o wskaźnik WIBOR 3M powiększony o średnią marżę rynkową, tożsamą z marżą kredytów złotówkowych udzielanych w okresie, w którym doszło do zawarcia umowy frankowej. Wysokość marży bank miał natomiast ustalić z wykorzystaniem danych statystyczne Komisji Nadzoru Finansowego, przygotowanych na potrzeby programu ugód.
Co ciekawe, Bank Millennium w treści rozsyłanych wezwań przyznaje, że kwestia możliwości domagania się przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, nie została w dotychczasowym orzecznictwie rozstrzygnięta.
W jaki sposób reagować na podobne wezwanie do zapłaty?
To, że frankowicz odebrał od banku wezwanie do zapłaty, nie oznacza konieczności spełnienia żądań. W takiej sytuacji uzasadnione wydaje się skierowanie do instytucji bankowej odpowiedzi zawierającej stanowisko, zgodnie z którym wezwanie uznawane jest za bezzasadne i nie wywołuje skutków prawnych, ponieważ ma charakter pozorny.
Wskazane jest również zgłoszenie otrzymanego pisma jako dowodu w toczącym się już postępowaniu. Można dzięki temu wykazać, że postępowanie wobec frankowicza jest nieetyczne, a jednocześnie bank swoim działaniem sam przyznaje, że zawarta umowa kredytowa jest nieważna.
Autor wpisu:
Mariusz Krzyżanowski
adwokat, założyciel kancelarii
Powyższa publikacja została starannie opracowana, jednakże niektóre informacje zostały przedstawione w formie skróconej. W związku z tym artykuł ma jedynie charakter poglądowy, a zawarte w nim informacje nie powinny zastępować pełnej analizy konkretnego zagadnienia. Kancelaria Adwokacka Mariusz Krzyżanowski nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z działań podjętych lub zaniechanych na podstawie tej publikacji. Jeżeli mają Państwo zainteresowanie omówieniem poruszonych kwestii, serdecznie zachęcamy do kontaktu i rozpoczęcia współpracy. W przypadku potrzeby omówienia lub analizy indywidualnej sprawy, zapraszamy do kontaktu i nawiązania współpracy.