Edit Content
Adwokat Krzyżanowski

Mariusz Krzyżanowski, adwokat, założyciel kancelarii.

Należy do Izby Adwokackiej w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Podyplomowego Studium Spółek na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu negocjacji i sporów sądowych z udziałem instytucji finansowych. Przed rozpoczęciem świadczenia usług w ramach własnej praktyki, od 2012 r. stale współpracował z warszawską kancelarią adwokatów i radców prawnych, gdzie odpowiadał głównie za prowadzenie spraw sądowych. Będąc przekonanym, iż zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą mu przejąć odpowiedzialność za powierzane mu sprawy, stanął na czele własnej kancelarii, gdzie zdobyte doświadczenie przekuwa w sukcesy swoich Klientów.

Kancelaria_kredyt_chf
/
Pomoc w sprawie kredytu frankowego – jak ją uzyskać?

Pomoc w sprawie kredytu frankowego – jak ją uzyskać?

Pomoc w sprawie kredytu frankowego

Czas czytania: 4 minuty

Spis treści:

Osoby, które wybrały kredyt we frankach, spodziewały się stabilnych warunków spłaty. W okresie zawierania umowy wydawało się, że istniały ku temu obiektywne przesłanki. Jednak rzeczywistość okazała się inna i zobowiązanie stało się źródłem wielu problemów. Czy frankowicze mają szansę uzyskać skuteczną pomoc, aby uwolnić się od toksycznego kredytu? Na co mogą liczyć?

Źródło problemów osób z kredytem we frankach

Początkowo kredyty frankowe wzbudzały głównie pozytywne emocje. W latach 2004-2008 cieszyły się bardzo dużą popularnością. W tym okresie wiele osób ubiegających się o kredyt hipoteczny nie posiadało zdolności kredytowej odpowiedniej do sfinansowania zakupu nieruchomości przy wykorzystaniu kredytu w złotówkach. Jednocześnie otrzymywały atrakcyjną propozycję zobowiązania we frankach szwajcarskich, którego raty miały być niższe od rat kredytu złotówkowego. Wynikało to z faktu, iż oprocentowanie kredytów frankowych było niższe, w porównaniu do kredytów w złotówkach. Doradcy bankowi zapewniali natomiast o stabilności kursu franka szwajcarskiego, co miało świadczyć o bezpieczeństwie korzystania z tego produktu finansowego.

Do czasu, kiedy kurs franka szwajcarskiego rzeczywiście zachowywał stabilność, spłata kredytu nie stanowiła dla większości kredytobiorców problemu. Kłopoty pojawiły się w momencie, gdy kurs szwajcarskiej waluty zaczął gwałtownie rosnąć. Skutkiem takiego stanu rzeczy był wzrost wysokości rat kredytów frankowych. Sytuacja finansowa frankowiczów stopniowo się pogarszała i okazywało się, że pomimo regularnych spłat zadłużenie kredytobiorców wobec banków nie maleje, ale wzrasta. Stawało się jasne, iż decydując się na kredyt we frankach kredytobiorcy nie otrzymywali dostatecznie jasnych i rzetelnych informacji, dotyczących rzeczywistego ryzyka swojej decyzji.

Kurs franka szwajcarskiego

Źródło: portal money.pl.

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić

Pomoc w sprawie kredytu frankowego

W rozwiązaniu problemów związanych z kredytem frankowym, mimo wcześniejszych, licznych zapowiedzi, nie można liczyć na wsparcie państwa. Pozostaje ono bierne i nie podejmuje działań, które mogłyby poprawić los frankowiczów, jak choćby wprowadzenie odpowiednich regulacji ustawowych porządkujących kwestie związane z kredytami we frankach szwajcarskich. Z tego powodu kredytobiorcy zmuszeni są do samodzielnego poszukiwania pomocy.

Najrozsądniejsza decyzja w większości przypadków to dochodzenie swoich praw przed sądem. Szacuje się, że obecnie ponad 90%, a nawet 95% spraw kończy się korzystnie dla frankowiczów. Już od kilku lat umowy frankowe są unieważniane z uwagi na zawarte w nich niedozwolone postanowienia umowne. Korzystnemu rozstrzygnięciu sprzyjają zarówno przepisy krajowe, jak i unijne, w szczególności Dyrektywa Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich, do której często nawiązuje Trybunał Sprawiedliwości UE.

Samodzielna walka z bankiem przed sądem może być dla przeciętnego kredytobiorcy zbyt trudna, dlatego o pomoc warto zwrócić się do doświadczonej kancelarii frankowej. Prawnicy mający na co dzień styczność z tematyką kredytów frankowych, zapewnią niezbędne wsparcie i podejmą skuteczne działania. Po dokonaniu szczegółowej analizy umowy, dobiorą najlepszą strategię, aby w toku procesu sądowego osiągnąć możliwie najlepszy dla kredytobiorcy rezultat.

Dowiedz się więcej o nas

Wsparcie dla frankowiczów – kancelaria prawna

Pomoc frankowiczom, podobnie jak w poprzednich latach, będzie z pewnością tematem aktualnym również w roku 2022. Część kredytobiorców uwolniła się już od kredytu, inni czekają na rozstrzygnięcie swoich spraw. Są także osoby, które nadal wahają się, czy powinny pozwać bank, w obawie choćby przed roszczeniami ze strony tej instytucji. Z uwagi na coraz bardziej przewidywalne i korzystne dla frankowiczów orzecznictwo, nie wydaje się uzasadnione nadmierne zwlekanie z podjęciem właściwych kroków. Co istotne, z pomocy prawników mogą skorzystać nawet byli frankowicze, a więc kredytobiorcy, którym udało się już spłacić swoje zobowiązanie.

Autor wpisu:

Picture of Mariusz Krzyżanowski
Mariusz Krzyżanowski

adwokat, założyciel kancelarii

Powyższa publikacja została starannie opracowana, jednakże niektóre informacje zostały przedstawione w formie skróconej. W związku z tym artykuł ma jedynie charakter poglądowy, a zawarte w nim informacje nie powinny zastępować pełnej analizy konkretnego zagadnienia. Kancelaria Adwokacka Mariusz Krzyżanowski nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z działań podjętych lub zaniechanych na podstawie tej publikacji. Jeżeli mają Państwo zainteresowanie omówieniem poruszonych kwestii, serdecznie zachęcamy do kontaktu i rozpoczęcia współpracy. W przypadku potrzeby omówienia lub analizy indywidualnej sprawy, zapraszamy do kontaktu i nawiązania współpracy.

Skorzystaj z bezpłatnej analizy umowy kredytu

Formularz zgłoszenia

Bank udzielający kredytu*:
Data udzielenia kredytu*:
Kwota udzielonego kredytu (w PLN)*:

Okres kredytowania (w miesiącach)*:
Rodzaj rat*:
Marża banku w dniu uruchomienia (w %)*:

Pola opcjonalne. Jeżeli Cię nie dotyczą, możesz przejść dalej.
Karencja w spłacie kapitału (w miesiącach):
Data całkowitej spłaty kredytu:

Preferowana godzina kontaktu*:
Imię i nazwisko*:
Telefon*:
E-mail*:
Załącz skan umowy kredytu*:

Załącz historię spłaty kredytu:

* pole wymagane

Call Now Button