Edit Content
Adwokat Krzyżanowski

Mariusz Krzyżanowski, adwokat, założyciel kancelarii.

Należy do Izby Adwokackiej w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Podyplomowego Studium Spółek na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu negocjacji i sporów sądowych z udziałem instytucji finansowych. Przed rozpoczęciem świadczenia usług w ramach własnej praktyki, od 2012 r. stale współpracował z warszawską kancelarią adwokatów i radców prawnych, gdzie odpowiadał głównie za prowadzenie spraw sądowych. Będąc przekonanym, iż zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą mu przejąć odpowiedzialność za powierzane mu sprawy, stanął na czele własnej kancelarii, gdzie zdobyte doświadczenie przekuwa w sukcesy swoich Klientów.

Kancelaria_kredyt_chf
/
Orzeczenie w sprawie frankowej bez rozprawy – czy to możliwe?

Orzeczenie w sprawie frankowej bez rozprawy – czy to możliwe?

Orzeczenie w sprawie frankowej bez rozprawy

Czas czytania: 4 minuty

Spis treści:

Zobowiązanie, jakim jest kredyt we frankach, często staje się źródłem stresu i niepokoju. Mimo to złożenie pozwu przeciwko bankowi dla wielu osób jest ostatecznym rozwiązaniem, gdyż konieczność przejścia przez postępowanie sądowe często nie wzbudza pozytywnych skojarzeń. Czy możliwe jest wygranie z instytucją bankową bez rozprawy? Jak zwiększyć swoje szanse, aby osiągnąć taki rezultat?

Kluczowa kwestia – wybór prawnika

Prawnik jest osobą, bez której rozwiązanie problemu, jakim jest kredyt we frankach, byłoby bardzo trudne, a zazwyczaj wręcz niemożliwe. Należy w tym miejscu podkreślić, że powinien to być ktoś z doświadczeniem w sporach frankowych. Dlaczego to tak ważne? Chcąc wygrać z bankiem bez rozprawy, trzeba odpowiednio skonstruować pozew – musi zawierać rzeczowe argumenty i inne niezbędne elementy i informacje. Wówczas wzrastają szanse na to, że sąd uzna zasadność stanowiska frankowicza oraz jego pełnomocnika i uwzględni roszczenie bez potrzeby poprowadzenia postępowania dowodowego.

Jak pokazują statystyki, w wielu przypadkach za przegraną kredytobiorców z bankami odpowiada niedoświadczony prawnik, niemający szerokiej wiedzy z zakresu spraw frankowych lub też samodzielne prowadzenie przez frankowicza procesu z instytucją bankową. Wsparcie pełnomocnika w tym przypadku jest bardzo cenne, dlatego nie warto z niego rezygnować.

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić

Wygranie sprawy frankowej bez rozprawy a sędzia

Dawniej na prawomocne orzeczenie w sprawach frankowych należało czekać nawet kilka długich lat. Sądy musiały przy tym korzystać z opinii biegłych – bez tego trudno im było orzec, czy argumentacja kredytobiorcy przeciwko bankowi jest słuszna. Na szczęście obecnie to już rzadkość. Doświadczony sędzia nie musi posiłkować się opiniami biegłych, ponieważ ma świadomość, że nie będzie pomocna i przyczyni się głównie do wydłużenia prowadzonego postępowania.

Sprawami frankowymi zajmują się już sądy w całej Polsce, nie tylko w największych miastach. Sędziowie zyskują w tym zakresie coraz bogatsze doświadczenie i mają świadomość, że skomplikowany proces nie jest niezbędny, aby wydać prawidłowy wyrok. Wpływa na to m.in. z fakt, że w większości przypadków problemy frankowiczów wynikają ze stosowania niedozwolonych postanowień umownych przez bank. Sędzia prowadzący sprawy frankowe od wielu lat nie ma problemu z wydaniem wyroku bez rozprawy – oczywiście pod warunkiem, że trafi do niego prawidłowo sformułowany pozew i okoliczności konkretnej sprawy faktycznie na to pozwalają.

Dowiedz się więcej o nas

Przykładowe sprawy frankowe, które zakończyły się bez rozprawy

Jednym z przykładów sprawy, dla której wydano wyrok bez potrzeby przeprowadzenia rozprawy, jest ta o sygnaturze akt XXVIII C 2797/21 (przeciwko Deutsche Bank). Co prawda postępowanie trwało 2 lata, jednak w tym czasie nie odbyło się nawet jedno jawne posiedzenie. Na podstawie zebranych dokumentów i pism procesowych Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że zawarta umowa kredytowa jest nieważna.

Dzięki obszernemu materiałowi dowodowemu nieważność umowy stwierdzono także w sprawie o sygnaturze akt XXVIII C 3073/21 (przeciwko Bankowi Millennium). Tu postępowanie trwało 12 miesięcy – od złożenia pozwu do momentu ogłoszenia wyroku. W mediach często przytaczana jest ponadto sprawa o sygnaturze XXVIII C 136/21, prowadzona przeciwko mBankowi. Postępowanie trwało jedynie 5 miesięcy, a orzeczenie sądu wydane zostało wyłącznie na podstawie dowodów wynikających ze złożonych dokumentów.

Autor wpisu:

Picture of Mariusz Krzyżanowski
Mariusz Krzyżanowski

adwokat, założyciel kancelarii

Powyższa publikacja została starannie opracowana, jednakże niektóre informacje zostały przedstawione w formie skróconej. W związku z tym artykuł ma jedynie charakter poglądowy, a zawarte w nim informacje nie powinny zastępować pełnej analizy konkretnego zagadnienia. Kancelaria Adwokacka Mariusz Krzyżanowski nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z działań podjętych lub zaniechanych na podstawie tej publikacji. Jeżeli mają Państwo zainteresowanie omówieniem poruszonych kwestii, serdecznie zachęcamy do kontaktu i rozpoczęcia współpracy. W przypadku potrzeby omówienia lub analizy indywidualnej sprawy, zapraszamy do kontaktu i nawiązania współpracy.

Skorzystaj z bezpłatnej analizy umowy kredytu

Formularz zgłoszenia

Bank udzielający kredytu*:
Data udzielenia kredytu*:
Kwota udzielonego kredytu (w PLN)*:

Okres kredytowania (w miesiącach)*:
Rodzaj rat*:
Marża banku w dniu uruchomienia (w %)*:

Pola opcjonalne. Jeżeli Cię nie dotyczą, możesz przejść dalej.
Karencja w spłacie kapitału (w miesiącach):
Data całkowitej spłaty kredytu:

Preferowana godzina kontaktu*:
Imię i nazwisko*:
Telefon*:
E-mail*:
Załącz skan umowy kredytu*:

Załącz historię spłaty kredytu:

* pole wymagane

Call Now Button