Czas czytania: 3 minuty
Spis treści:
W ostatnim czasie banki opublikowały kwartalne raporty za ostatnie 3 miesiące 2023 roku. Na podstawie dostarczanych informacji można stwierdzić, że banki zaczęły poważniej podchodzić do kwestii zakładania rezerw dla spraw o unieważnienie umów o kredyty frankowe. Wydaje się, że banki zdały sobie sprawę, że nie powinny już oczekiwać korzystnych dla siebie zmian w orzecznictwie, a frankowicze masowo będą wygrywać sprawy. Co zatem wynika ze wspomnianych wyżej raportów?
Kto przeznaczył najwięcej na rezerwy w sprawach frankowych w 2023?
Tytuł lidera rezerw na procesy sądowe w sprawach kredytów frankowych należy do PKO BP S.A.. W roku 2023 zawiązał na ten cel 4,3 mld złotych, co po zsumowaniu wszystkich środków przeznaczonych na rezerwy z poprzednich lat daje łącznie kwotę 13,2 mld złotych. W ostatnim kwartale 2023 roku PKO BP przeznaczył 860 mln złotych na dalsze rezerwy. Jak pokazują szacunki, niewiele mu brakuje, aby swoimi rezerwami pokryć aktywne hipoteki we frankach brutto w 95%.
Na drugim miejscu plasuje się mBank S.A. Wysokość jego rezerw na IV kwartał 2023 to 1,48 mld złotych. Co ciekawe, początkowo przewidywano nieco niższą kwotę, tj. 1,28 mld złotych, jednakże po wyroku TSUE w sprawie o sygnaturze C-488/23 (która dotyczyła sądowej waloryzacji kapitału kredytu) bank zwiększył kwotę rezerwy o 200 mln złotych. W sumie rezerwy przeznaczone przez mBank na sprawy dot. kredytów frankowych to nieco ponad 12 mld złotych. Pokrycie czynnych hipotek frankowych odpisami w jego przypadku sięga prawie 100%.
Z kolei trzeci bank pod względem liczby pozwów składanych przez frankowiczów, tj. Millennium Bank S.A. nie może pochwalić się aż tak imponującymi kwotami rezerw. Według danych suma rezerw pod koniec 2023 roku wyniosła 7,9 mld złotych. Przy czym kwota ta obejmuje także środki pochodzące z dawnego Euro Banku. Wskaźnik pokrycia czynnych hipotek we frankach to ok. 80%.
Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić
Rezerwy na kredyty frankowe – co z pozostałymi bankami?
Santander Bank w ostatnim kwartale 2023 przeznaczył 856 mln złotych na rezerwy związane z procesami dotyczącymi kredytów frankowych, a łączna suma wszystkich rezerw na sprawy frankowiczów wynosi około 5,5 mld złotych. Jego wskaźnik pokrycia obejmuje ok. 80%. W Pekao S.A. rezerwy wyniosły 2,4 mld złotych. Wskaźnik sięgnął 105%, podobnie jak w przypadku ING Banku Śląskiego.
Około 1 mld złotych – tyle w ostatnim kwartale minionego roku wyniosły rezerwy przeznaczone na sprawy frankowe w BNP Paribas. Tym samym bankowi udało się zbliżyć do 100% pokrycia aktywnych hipotek frankowych.
Kredyty frankowe – nowe statystyki. Czy 100-procentowe pokrycie hipotek rozwiązuje wszystkie problemy?
To, że bankom uda się dotrzeć do poziomu 100% pokrycia czynnych hipotek frankowych, nie oznacza końca ich problemów. Do kancelarii adwokackich coraz częściej zgłaszają się osoby, których kredyty we frankach zostały już spłacone, tzw. byli frankowicze. W świetle aktualnego orzecznictwa wygrywają oni sprawy przeciwko bankom na skutek uznania ich umów za nieważne, pomimo, iż dokonali już spłaty kredytów w całości. Jednocześnie zasądzane są na ich rzecz zwroty wszystkich spłaconych rat wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.
Autor wpisu:
Mariusz Krzyżanowski
adwokat, założyciel kancelarii
Powyższa publikacja została starannie opracowana, jednakże niektóre informacje zostały przedstawione w formie skróconej. W związku z tym artykuł ma jedynie charakter poglądowy, a zawarte w nim informacje nie powinny zastępować pełnej analizy konkretnego zagadnienia. Kancelaria Adwokacka Mariusz Krzyżanowski nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z działań podjętych lub zaniechanych na podstawie tej publikacji. Jeżeli mają Państwo zainteresowanie omówieniem poruszonych kwestii, serdecznie zachęcamy do kontaktu i rozpoczęcia współpracy. W przypadku potrzeby omówienia lub analizy indywidualnej sprawy, zapraszamy do kontaktu i nawiązania współpracy.