Czas czytania: 3 minuty
Spis treści:
Sprawy frankowiczów coraz częściej kończą się dla nich korzystnie. Wiąże się to z odzyskaniem określonej kwoty. Ile dokładnie wynosi? Które z dostępnych obecnie rozwiązań jest dla kredytobiorców bardziej opłacalne?
Kredyt we frankach – ustalenie nieważności umowy czy ugoda z bankiem?
Dwa podstawowe sposoby na rozwiązanie problemów frankowiczów to dochodzenie na drodze sądowej unieważnienia umowy kredytowej oraz podpisanie ugody z bankiem, przy czym korzystniejszy jest zazwyczaj pierwszy z wymienionych. Unieważnienie sprawia, że podpisaną umowę traktuje się tak, jakby nigdy jej nie zawarto. Strony są zobowiązane do zwrotu tego, co wzajemnie sobie świadczyły. Odbywa się to na podstawie teorii dwóch kondykcji (obecnie stosowana częściej) lub teorii salda.
W pierwszym przypadku kredytobiorca zwraca wyłącznie otrzymany kapitał, bez uwzględniania odsetek czy prowizji. Z kolei bank oddaje wszystko to, co otrzymał od frankowicza. Gdy zastosowanie ma teoria salda, konieczne jest obliczenie różnicy pomiędzy kwotą spłaconych rat a wypłaconym przez bank kapitałem. Nadpłatę zwraca strona, po której ona wystąpiła.
Zawarcie ugody z instytucją bankową najczęściej nie jest dla frankowiczów najlepszym rozwiązaniem. Płynące z tego rozwiązania korzyści są pozorne, ponieważ banki zwykle oferują zmianę waluty kredytu na złotówki oraz modyfikacji ulega też stawka referencyjna. W konsekwencji może się okazać, że wysokość miesięcznej raty kredytu wzrośnie. Co jednak szczególnie istotne, zawarcie ugody wiąże się z koniecznością zrzeczenia się roszczeń wobec banku, co powoduje, że frankowicze bezpowrotnie tracą prawo do domagania się unieważnienia kredytu na drodze sądowej.
Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić
Ile można odzyskać z kredytu frankowego?
W przypadku ustalenia przez sąd nieważności umowy kredytu frankowego, kredytobiorcom przysługiwać może od banku zwrot znacznych kwot. Jest to uzależnione m.in. od wysokości kredytu, jak i odsetek czy dodatkowych opłat. Praktyka pokazuje, że kapitał udzielonego zobowiązania często stanowi jedynie nieznaczną część salda zadłużenia, które po kilkunastu latach od zaciągnięcia kredytu, może kilkukrotnie przewyższać kwotę wypłaconego przez bank kapitału.
Sądy rozpoznające sprawy frankowe coraz częściej przychylają się do stanowiska, iż okres przedawnienia roszczeń frankowiczów (10 lat) powinien być liczony od dnia, w którym frankowicze dowiedzieli się oni o występowaniu w ich umowie niedozwolonych klauzul dających podstawę do jej unieważnienia. Mając to na uwadze należy zauważyć, że droga do unieważnienia umowy kredytu oraz uzyskania od banku nadpłaconej ponad kapitał kwoty, otwarta jest zarówno dla kredytobiorców, którzy w dalszym ciągu spłacają kredyt, jak również dla tych, którzy kredyt już w całości spłacili.
Jak odzyskać pieniądze z kredytu we frankach?
Chcąc odzyskać pieniądze z kredytu frankowego w drodze ustalenia nieważności umowy, należy sprawę przeciwko bankowi skierować na drogę sądową. Przed wykonaniem tego kroku wskazane jest jednak dokonanie szczegółowej analizy umowy pod kątem występowania w niej niedozwolonych klauzul. Znajdują się one w większości umów frankowych, co stanowi podstawę do unieważnienia umowy.
Przez cały ten proces najlepiej przejść ze wsparciem profesjonalnej kancelarii adwokackiej. Doświadczeni pełnomocnicy zadbają o poprawne skonstruowanie pozwu, uwzględnienie wszystkich istotnych argumentów oraz w wyliczeniu możliwej do odzyskania kwoty.
Autor wpisu:
Mariusz Krzyżanowski
adwokat, założyciel kancelarii
Powyższa publikacja została starannie opracowana, jednakże niektóre informacje zostały przedstawione w formie skróconej. W związku z tym artykuł ma jedynie charakter poglądowy, a zawarte w nim informacje nie powinny zastępować pełnej analizy konkretnego zagadnienia. Kancelaria Adwokacka Mariusz Krzyżanowski nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z działań podjętych lub zaniechanych na podstawie tej publikacji. Jeżeli mają Państwo zainteresowanie omówieniem poruszonych kwestii, serdecznie zachęcamy do kontaktu i rozpoczęcia współpracy. W przypadku potrzeby omówienia lub analizy indywidualnej sprawy, zapraszamy do kontaktu i nawiązania współpracy.