Czas czytania: 4 minuty
Spis treści:
W kontekście frankowych umów kredytowych pojęcie klauzul abuzywnych pojawia się niezwykle często. Konsumenci, zwykle zdezorientowani liczbą nowych tematów, informacji i niezrozumiałych pojęć, czują się zagubieni, słysząc podobny termin. Co on dokładnie oznacza i jakie konsekwencje niosą za sobą klauzule abuzywne dla kredytobiorców?
Czym są klauzule abuzywne?
Klauzulami abuzywnymi nazywamy takie postanowienia w umowie, które są uznawane za niedozwolone. Oznacza to, że nie są wiążące dla konsumenta. Dana klauzula musi jednak spełniać kilka warunków jednocześnie, aby można było uznać ją za abuzywną. Klauzulą abuzywną jest postanowienie, które:
- nie zostało indywidualnie uzgodnione z konsumentem,
- określa oraz kształtuje prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami,
- w rażący sposób narusza interesy konsumenta.
Powyższe warunki nie dotyczą jednak postanowień wskazujących na główne świadczenia obu stron, takich jak wynagrodzenie, czy cena towaru lub usługi.
Jeżeli umowa zawiera klauzule abuzywne, których nie można z niej usunąć bez naruszenia jej całej istoty, uznaje się ją za nieważną, a więc niewiążącą dla konsumenta. O tym decyduje jednak sąd indywidualnie w przypadku każdej sprawy. Niezbędne jest zbadanie, czy w umowie znajdują się klauzule spełniające wszystkie wyżej wymienione warunki łącznie.
Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić
Klauzule abuzywne a kredyty frankowe
W przypadku frankowych umów kredytowych klauzule abuzywne stanowią dla konsumentów szansę na uwolnienie się od zobowiązania. To ich występowanie w umowie jest główną podstawą do wysuwania roszczeń wobec banków. W większości umów kredytowych pojawiły się podwójne postanowienia waloryzacyjne, niekorzystne dla kredytobiorców.
Waloryzacja w przypadku kredytów indeksowanych odbywała się zgodnie z tabelami kursów bankowych, a nie średniego kursu NBP. Było to wyjątkowo niekorzystne dla konsumentów, którzy nie mogli nawet przewidzieć wysokości kolejnej raty. Obecnie taka praktyka może stanowić podstawę do unieważnienia umowy kredytowej, skutkiem czego strony zwracają sobie nawzajem to, co świadczyły. Konsument zobowiązany jest oddać do banku cały kapitał, a bank odsetki oraz prowizje.
Dowiedz się więcej o nas
O czym pamiętać w przypadku klauzul abuzywnych?
Podstawowa linią obrony banków w sprawach frankowych sprowadza się do próby udowodnienia, że w umowie kredytu nie zostały zawarte klauzule abuzywne. Jak zostało wcześniej wskazane, postanowienie umowne może zostać uznane za niedozwolone, jeżeli spełnia trzy wymienione wyżej warunki łącznie, w tym nie zostało indywidualnie uzgodnione z konsumentem. W większości przypadków banki starają się udowodnić, że konsument miał wpływ na kształt umowy. W tym celu porównywane są standardowe wzorce, z faktycznie zawartymi kontraktami. Nawet niewielkie różnice w treści umowy mogą zdaniem banków wskazywać na to, że konsument miał wpływ na ostateczny kształt umowy, zatem nie zawiera ona klauzul abuzywnych.
W przypadku kredytów frankowych, interesy konsumenta były naruszone w znaczący sposób. Klienci nie byli między innymi informowani o wzroście salda zadłużenia oraz wysokości rat po zmianie kursu waluty.
Sprawy o unieważnienie umowy kredytowej obecnie w dużej mierze opierają się właśnie na udowodnieniu istnienia klauzul abuzywnych. Warto również pamiętać, że Sąd Najwyższy szeroko interpretuje pojęcie interesu konsumenta, zawierając w nim także zdrowie, stracony czas czy dezorganizację toku życia.
Z uwagi na zawiłość spraw związanych z kredytami udzielanymi we frankach szwajcarskich niezwykle istotne jest, aby sprawę powierzyć właściwej kancelarii. Wieloletnie doświadczenie prawników w prowadzeniu sporów z udziałem instytucji finansowych pozwoli na skuteczne udowodnienie abuzywności postanowień w zawartej umowie. Brak profesjonalnego wsparcia może zaś prowadzić do niepowodzenia w sprawie, nawet gdy kontrakt zawierał rażąco niedozwolone klauzule. Właściwe skonstruowanie pozwu, czy wiedza w jaki sposób udowodnić nieważność umowy, to kluczowe kwestie, w których nasza kancelaria z pewnością pomoże.
Autor wpisu:
Mariusz Krzyżanowski
adwokat, założyciel kancelarii
Powyższa publikacja została starannie opracowana, jednakże niektóre informacje zostały przedstawione w formie skróconej. W związku z tym artykuł ma jedynie charakter poglądowy, a zawarte w nim informacje nie powinny zastępować pełnej analizy konkretnego zagadnienia. Kancelaria Adwokacka Mariusz Krzyżanowski nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z działań podjętych lub zaniechanych na podstawie tej publikacji. Jeżeli mają Państwo zainteresowanie omówieniem poruszonych kwestii, serdecznie zachęcamy do kontaktu i rozpoczęcia współpracy. W przypadku potrzeby omówienia lub analizy indywidualnej sprawy, zapraszamy do kontaktu i nawiązania współpracy.