Edit Content
Adwokat Krzyżanowski

Mariusz Krzyżanowski, adwokat, założyciel kancelarii.

Należy do Izby Adwokackiej w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Podyplomowego Studium Spółek na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu negocjacji i sporów sądowych z udziałem instytucji finansowych. Przed rozpoczęciem świadczenia usług w ramach własnej praktyki, od 2012 r. stale współpracował z warszawską kancelarią adwokatów i radców prawnych, gdzie odpowiadał głównie za prowadzenie spraw sądowych. Będąc przekonanym, iż zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą mu przejąć odpowiedzialność za powierzane mu sprawy, stanął na czele własnej kancelarii, gdzie zdobyte doświadczenie przekuwa w sukcesy swoich Klientów.

Kancelaria_kredyt_chf
/
Dlaczego banki korzystają z zawezwania do próby ugodowej?

Dlaczego banki korzystają z zawezwania do próby ugodowej?

Zawezwania do proby ugodowej od banku

Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:

Z perspektywy banku zawezwanie do próby ugodowej stanowiło dotychczas przydatne narzędzie. Dzięki niemu możliwe było przerwanie biegu przedawnienia roszczeń wobec kredytobiorcy. W konsekwencji termin przedawnienia biegł od początku, zaś bank miał czas na ewentualne dochodzenie roszczeń od kredytobiorców.

Zawezwanie do próby ugodowej – co to jest?

Zawezwanie do próby ugodowej to możliwość dostępna zarówno dla kredytobiorców, jak i banków, przy czym dotychczas znacznie chętniej korzystały z niej właśnie instytucje bankowe. To inaczej propozycja zawarcia ugody w sprawie kredytu frankowego, na określonych warunkach. Najczęściej nie jest ona korzystna dla frankowicza. Niektóre zawezwania nie uwzględniają skutków nieważności umowy frankowej, inne z kolei oferują jedynie częściowy zwrot nadpłaconych przez kredytobiorcę kwot.

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić

Dlaczego banki wysyłały zawezwania do próby ugodowej?

Instytucja zawezwania do próby ugodowej, jak wskazuje sama nazwa, ma na celu ugodowe zakończenie sporu. Banki nie wykorzystywały jednak tej instytucji zgodnie z jej zasadniczym przeznaczeniem, ale w celu przerwania biegu przedawnienia. Aby to wyjaśnić, należy w pierwszej kolejności wskazać, że w przypadku instytucji bankowych okres, w którym przysługuje im możliwość dochodzenia roszczeń, wynosi 3 lata. Składając zawezwania banki mogły przerywać bieg przedawnienia roszczeń. Tym samym termin ten zaczynał biec na nowo i w konsekwencji przedłużał się.

Sytuacja nieco zmieniła się w czerwcu 2022 roku, kiedy doszło do nowelizacji Kodeksu Cywilnego. Od tego momentu zawezwanie do próby ugodowej jedynie zawiesza bieg przedawnienia na czas trwania postępowania mediacyjnego. Wprowadzona zmiana miała m.in. na celu ukrócenie opisanej wyżej praktyki składania zawezwania do próby ugodowej wyłącznie w celu przerwania biegu przedawnienia. Nie należały bowiem do rzadkości sytuacje, kiedy wniosek o zawezwanie składany był kilkukrotnie, za każdym razem przerywając bieg przedawnienia roszczeń. Takie postępowanie stanowiło nadużycie omawianej instytucji.

Dowiedz się więcej o nas

Co zrobić po otrzymaniu zawezwania do próby ugodowej?

Po złożeniu przez bank wniosku o zawezwanie do próby ugodowej sąd doręcza go kredytobiorcy. Frankowicz może zostać przy tym zobowiązany do ustosunkowania się do wniosku. W przypadku braku takiego zobowiązania kredytobiorca nie musi odpowiadać na wniosek banku.

W sprawie o zawezwanie do próby ugodowej odbywa się posiedzenie z udziałem kredytobiorcy i przedstawiciela banku. W jego trakcie obie strony przedstawiają swoje stanowiska. Jeżeli strony nie osiągną porozumienia i nie wyrażają zgody na dalsze negocjacje, uznaje się, że do ugody nie doszło, a postępowanie zostaje zakończone.

Warto zwrócić uwagę, że choć stawiennictwo na posiedzeniu wyznaczonym w celu zawarcia ugody nie jest obowiązkowe, to brak tego stawiennictwa może skutkować dla kredytobiorcy koniecznością poniesienia kosztów postępowania. Jeżeli bowiem pomiędzy bankiem a frankowiczem, wobec braku ugody, doszłoby do sporu sądowego, na żądanie banku sąd przyznałby mu koszty wywołane próbą ugodową. Nie warto więc narażać się na dodatkowe koszty i związany z nimi stres, zwłaszcza, że na posiedzeniu można stawić się osobiście lub powierzyć to zadanie swojemu pełnomocnikowi.

Autor wpisu:

Picture of Mariusz Krzyżanowski
Mariusz Krzyżanowski

adwokat, założyciel kancelarii

Powyższa publikacja została starannie opracowana, jednakże niektóre informacje zostały przedstawione w formie skróconej. W związku z tym artykuł ma jedynie charakter poglądowy, a zawarte w nim informacje nie powinny zastępować pełnej analizy konkretnego zagadnienia. Kancelaria Adwokacka Mariusz Krzyżanowski nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z działań podjętych lub zaniechanych na podstawie tej publikacji. Jeżeli mają Państwo zainteresowanie omówieniem poruszonych kwestii, serdecznie zachęcamy do kontaktu i rozpoczęcia współpracy. W przypadku potrzeby omówienia lub analizy indywidualnej sprawy, zapraszamy do kontaktu i nawiązania współpracy.

Skorzystaj z bezpłatnej analizy umowy kredytu

Formularz zgłoszenia

Bank udzielający kredytu*:
Data udzielenia kredytu*:
Kwota udzielonego kredytu (w PLN)*:

Okres kredytowania (w miesiącach)*:
Rodzaj rat*:
Marża banku w dniu uruchomienia (w %)*:

Pola opcjonalne. Jeżeli Cię nie dotyczą, możesz przejść dalej.
Karencja w spłacie kapitału (w miesiącach):
Data całkowitej spłaty kredytu:

Preferowana godzina kontaktu*:
Imię i nazwisko*:
Telefon*:
E-mail*:
Załącz skan umowy kredytu*:

Załącz historię spłaty kredytu:

* pole wymagane

Call Now Button