Edit Content
Adwokat Krzyżanowski

Mariusz Krzyżanowski, adwokat, założyciel kancelarii.

Należy do Izby Adwokackiej w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Podyplomowego Studium Spółek na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu negocjacji i sporów sądowych z udziałem instytucji finansowych. Przed rozpoczęciem świadczenia usług w ramach własnej praktyki, od 2012 r. stale współpracował z warszawską kancelarią adwokatów i radców prawnych, gdzie odpowiadał głównie za prowadzenie spraw sądowych. Będąc przekonanym, iż zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą mu przejąć odpowiedzialność za powierzane mu sprawy, stanął na czele własnej kancelarii, gdzie zdobyte doświadczenie przekuwa w sukcesy swoich Klientów.

Kancelaria_kredyt_chf
/
Jak liczyć korzyści z unieważnienia umowy frankowej w 2024 roku

Jak liczyć korzyści z unieważnienia umowy frankowej w 2024 roku

Jak liczyć korzyści z unieważnienia umowy frankowej w 2024 roku

Czas czytania: 4 minuty

Spis treści:

W Internecie można znaleźć wiele kalkulatorów służących do obliczania i porównania zysków, jakie zapewniłaby ugoda z bankiem w sprawie kredytu frankowego oraz wygranie sprawy sądowej o unieważnienie kredytu frankowego. Należy mieć jednak na uwadze, że tego typu wyliczenia mogą nie być w pełni precyzyjne. Wszystko z powodu ostatnich orzeczeń TSUE, które potwierdziły, że frankowiczom należą się ustawowe odsetki za opóźnienie, a kalkulatory internetowe ich nie uwzględniają. Jak więc podejść do kwestii dokładnych wyliczeń?

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić

Dlaczego kalkulatory frankowe mogą się mylić?

Jeszcze niedawno kalkulatory frankowe były praktycznym narzędziem, z którego chętnie korzystali frankowicze. Niemniej orzeczenia  TSUE z grudnia 2023 roku nieco to zmieniły. Mowa o orzeczeniach o sygnaturach C-140/22 oraz C-28/22. Spowodowały one znaczącą zmianę w rozstrzygnięciach sądów krajowych, a tym samym rozliczeniach unieważnionych umów kredytowych.

Wcześniej, kiedy kredytobiorca pozywał bank o zapłatę wynikającą z nieważności zawartej umowy kredytu frankowego, sprawa rozstrzygana była na podstawie teorii dwóch kondykcji. Oznaczało to, że sąd zasądzał na rzecz kredytobiorcy różnicę między wartością kredytu oraz sumą spłaconych rat (o ile była nadpłata) lub oddalał powództwo (jeżeli suma rat nie była wyższa niż wartość kredytu). Następnie banki  składały apelację od takiego wyroku i nierzadko podnosiły zarzut zatrzymania, dzięki czemu starały się doprowadzić do pozbawienia frankowiczów prawa do ustawowych odsetek za opóźnienie – ich części lub całości.

Powyższe orzeczenia TSUE doprowadziły do zmian w tym zakresie. TSUE stwierdził, że banki nie mogą wykorzystywać zarzutu zatrzymania, jeżeli powodowałoby to pozbawienie kredytobiorców odsetek ustawowych za zwłokę. Co więcej, zdaniem trybunału odsetki należą się konsumentom już od chwili, kiedy upłynął termin wskazany w wezwaniu do zapłaty, które otrzymał bank na etapie przedsądowym. Jest to oczywiście bardzo dobra wiadomość dla frankowiczów, ale jednocześnie spore utrudnienie w samodzielnym wyliczeniu możliwych korzyści, gdyż ze względu na wysokie stopy procentowe wartość odsetek ma duży wpływ na ostateczną wartość korzyści wynikających z rozliczenia nieważnej umowy kredytu. Co również istotne odsetki liczone są od całej kwoty spłaconych rat, bez pomniejszania jej o wysokość kredytu.

Dowiedz się więcej o nas

Potencjalny zysk z ugody i unieważnienia umowy we frankach – jak to obliczyć?

W celu obliczenia korzyści wciąż można korzystać z kalkulatorów, ale należy pamiętać o kilku kwestiach. Dla własnego bezpieczeństwa warto jest unikać tych, które wymagają przesłania do wglądu umowy z bankiem podmiotowi, który trudno zidentyfikować. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystać z takiej strony  i kalkulatora, które zostały udostępniona przez kancelarię adwokacką specjalizującą się w sprawach przeciwko bankom.

Po drugie informacje na temat potencjalnych zysków wyliczone w kalkulatorze nie powinny być traktowane jako główny wyznacznik. Tak jak już zostało wspomniane, frankowicz nie otrzyma precyzyjnych wyliczeń – tego typu aplikacje nie uwzględniają ustawowych odsetek za opóźnienie. Posiadając niepełne dane trudno jest podjąć decyzję, czy podpisać ugodę proponowaną przez bank czy też wystąpić na drogę sądową o unieważnienie umowy kredytu.

W tego typu kwestiach najlepiej zasięgnąć profesjonalnej porady adwokata, który zajmuje się sprawami przeciwko bankom. Z pomocą specjalisty możliwe będzie dokładne określenie potencjalnych korzyści, co pozwoli na podjęcie właściwej decyzji w sprawie kredytu.

Autor wpisu:

Picture of Mariusz Krzyżanowski
Mariusz Krzyżanowski

adwokat, założyciel kancelarii

Powyższa publikacja została starannie opracowana, jednakże niektóre informacje zostały przedstawione w formie skróconej. W związku z tym artykuł ma jedynie charakter poglądowy, a zawarte w nim informacje nie powinny zastępować pełnej analizy konkretnego zagadnienia. Kancelaria Adwokacka Mariusz Krzyżanowski nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z działań podjętych lub zaniechanych na podstawie tej publikacji. Jeżeli mają Państwo zainteresowanie omówieniem poruszonych kwestii, serdecznie zachęcamy do kontaktu i rozpoczęcia współpracy. W przypadku potrzeby omówienia lub analizy indywidualnej sprawy, zapraszamy do kontaktu i nawiązania współpracy.

Skorzystaj z bezpłatnej analizy umowy kredytu

Formularz zgłoszenia

Bank udzielający kredytu*:
Data udzielenia kredytu*:
Kwota udzielonego kredytu (w PLN)*:

Okres kredytowania (w miesiącach)*:
Rodzaj rat*:
Marża banku w dniu uruchomienia (w %)*:

Pola opcjonalne. Jeżeli Cię nie dotyczą, możesz przejść dalej.
Karencja w spłacie kapitału (w miesiącach):
Data całkowitej spłaty kredytu:

Preferowana godzina kontaktu*:
Imię i nazwisko*:
Telefon*:
E-mail*:
Załącz skan umowy kredytu*:

Załącz historię spłaty kredytu:

* pole wymagane

Call Now Button