Edit Content
Adwokat Krzyżanowski

Mariusz Krzyżanowski, adwokat, założyciel kancelarii.

Należy do Izby Adwokackiej w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Podyplomowego Studium Spółek na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu negocjacji i sporów sądowych z udziałem instytucji finansowych. Przed rozpoczęciem świadczenia usług w ramach własnej praktyki, od 2012 r. stale współpracował z warszawską kancelarią adwokatów i radców prawnych, gdzie odpowiadał głównie za prowadzenie spraw sądowych. Będąc przekonanym, iż zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą mu przejąć odpowiedzialność za powierzane mu sprawy, stanął na czele własnej kancelarii, gdzie zdobyte doświadczenie przekuwa w sukcesy swoich Klientów.

Kancelaria_kredyt_chf
/
Sprawa państwa Dziubaków – jest prawomocny wyrok

Sprawa państwa Dziubaków – jest prawomocny wyrok

Sprawa Dziubak

Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:

Dziubak to nazwisko kojarzone prawdopodobnie przez każdego frankowicza. Małżeństwo przez wiele lat walczyło z bankiem Raiffeisen, a rozstrzygnięcie ich sprawy stało się prawdziwym przełomem dla wielu kredytobiorców będących w podobnej sytuacji. 7 lutego 2023 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał prawomocny wyrok, który zakończył najgłośniejszy spór frankowy w Polsce.

Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić

Historia kredytu państwa Dziubak

Justyna i Kamil Dziubakowie związali się umową kredytową z Raiffeisen Bank. Wypłacony im w 2008 roku kredyt miał wartość nominalną 400 tysięcy zł. Małżeństwo zyskało w Polsce rozgłos po tym, jak Sąd Okręgowy w Warszawie skierował do TSUE pytania prejudycjalne w ich sprawie. 3 października 2019 roku Trybunał uznał, że sądy w Polsce nie mogą bez zgody stron zastępować klauzul abuzywnych innymi postanowieniami, natomiast mają możliwość ich unieważniania. Dzięki temu znacząco poprawiła się sytuacja frankowiczów.

Na początku 2020 roku warszawski Sąd Okręgowy unieważnił umowę frankową państwa Dziubaków. Wtedy Raiffeisen Bank pozwał ich o kwotę wynoszącą niemal 791 tysięcy zł, tłumacząc, że jest to równowartość wypłaconego kapitału wyrażona w złotówkach razem z waloryzacją o wskaźnik inflacji oraz poniesionymi kosztami obsługi kredytu. Prawnicy broniący interesów państwa Dziubaków od początku podkreślali, że są to bezzasadne roszczenia.

Jednocześnie małżeństwo domagało się zasądzenia od banku pieniędzy wpłaconych tytułem rat kapitałowo-odsetkowych. Sąd okręgowy w I instancji oddalił powództwo. Warto jeszcze raz podkreślić, że był to początek roku 2020, a więc okres, kiedy sądy jeszcze bardzo często opierały się na teorii salda.

Kluczowy wyrok Sądu Apelacyjnego

W ciągu trzech lat od wydania wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie nastąpiło wiele zmian w zakresie orzecznictwa dotyczącego kredytów frankowych. Sąd Apelacyjny w Warszawie w lutym 2023 roku zmienił rozstrzygnięcie sądu I instancji i zgodnie z teorią dwóch kondykcji zasądził państwu Dziubak dochodzoną kwotę w całości. Apelacja wniesiona przez instytucję bankową została natomiast oddalona.

Dowiedz się więcej o nas

Co dla innych frankowiczów oznacza prawomocny wyrok w sprawie małżeństwa Dziubak?

Już samo stanowisko TSUE z 2019 roku było dla frankowiczów bardzo ważne. Stało się ono podstawą dla orzekanych w późniejszym czasie unieważnień umów frankowych przez sądy w Polsce. Istotne jest także to, że już w I instancji stwierdzona została nieważność umowy zawartej przez państwa Dziubak. W II instancji ten wyrok został w tym zakresie utrzymany w mocy. Potwierdza to, iż w sporach z bankami na tle umów frankowych coraz mniej kwestii budzi wątpliwości, a tym samym występującym przeciwko bankom kredytobiorcom nie powinna towarzyszyć już tak wysoka niepewność o wynik sprawy, jak miało to miejsce choćby kilka lat wcześniej.

Z tego powodu osoby, które wciąż wahają się, czy warto zawalczyć o swoje prawa, nie powinny dłużej zwlekać z pozwaniem banku. Choć sprawa małżeństwa Dziubak toczyła się wiele lat, zakończyła się dla nich pomyślnie. Po stronie państwa Dziubak stanął nie tylko Trybunał Sprawiedliwości UE, ale również sądy w Polsce.

Autor wpisu:

Picture of Mariusz Krzyżanowski
Mariusz Krzyżanowski

adwokat, założyciel kancelarii

Powyższa publikacja została starannie opracowana, jednakże niektóre informacje zostały przedstawione w formie skróconej. W związku z tym artykuł ma jedynie charakter poglądowy, a zawarte w nim informacje nie powinny zastępować pełnej analizy konkretnego zagadnienia. Kancelaria Adwokacka Mariusz Krzyżanowski nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z działań podjętych lub zaniechanych na podstawie tej publikacji. Jeżeli mają Państwo zainteresowanie omówieniem poruszonych kwestii, serdecznie zachęcamy do kontaktu i rozpoczęcia współpracy. W przypadku potrzeby omówienia lub analizy indywidualnej sprawy, zapraszamy do kontaktu i nawiązania współpracy.

Skorzystaj z bezpłatnej analizy umowy kredytu

Formularz zgłoszenia

Bank udzielający kredytu*:
Data udzielenia kredytu*:
Kwota udzielonego kredytu (w PLN)*:

Okres kredytowania (w miesiącach)*:
Rodzaj rat*:
Marża banku w dniu uruchomienia (w %)*:

Pola opcjonalne. Jeżeli Cię nie dotyczą, możesz przejść dalej.
Karencja w spłacie kapitału (w miesiącach):
Data całkowitej spłaty kredytu:

Preferowana godzina kontaktu*:
Imię i nazwisko*:
Telefon*:
E-mail*:
Załącz skan umowy kredytu*:

Załącz historię spłaty kredytu:

* pole wymagane

Call Now Button